Koncert Ani Brody i Jana Kiernickiego
05.09.2021 // 19:00 // Galeria u Jezuitów, POZNAŃ
Do ceny biletów doliczona jest opłata serwisowa
Galeria
Informacje
Cymbały Jankiela i lutnia Kochanowskiego to dwa muzyczne symbole Sarmacji. Zazwyczaj pierwszy instrument jest kojarzony raczej z muzyką tradycyjną a drugi z muzyką dawną, jednak Ania Broda i Jan Kiernicki spróbują nawiązać muzyczny dialog, nie przejmując się sztucznymi podziałami. Przestrzeń spotkania wyznaczą pieśni tradycyjne, które zaśpiewa Ania Broda.
Ania Broda - jeden z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Posługuje się techniką śpiewu „białego”. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Jest sama w sobie osobnym gatunkiem muzycznym.
Przekracza granice wyznaczone przez kierunki w muzyce takie jak etno, jazz, folk, pop, muzyka dla dzieci.
Łączy style poszukując własnego wyrazu w sztuce. Kształtuje duchową stronę tradycyjnej muzyki polskiej.
Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji. Na polskim rynku muzycznym jest jedyna, oryginalna i niepowtarzalna!
Wielbiciele muzyki tradycyjnej i folkowej pamiętają jej niezapomniany, charakterystyczny głos przede wszystkim z dokonań Kapeli Brodów, której współtwórcą była przez wiele lat. Wspólnie nagrali pięć świetnych płyt (z „Pieśniami i melodiami na rozmaite święta” uznanymi za najlepszą płytę folkową 2001 roku), zagrała setki owacyjnie przyjmowanych koncertów. W zespole tym śpiewała, grała na cymbałach i bębnach. Od 2011 roku realizuje autorskie, solowe działalność. Nagrywa, prowadzi działalność warsztatową, koncertuje solo lub z własnym zespołem.
W autorskim dorobku solowym ma cztery płyty: „A ja nie chcę spać!”, „6H” oraz „Najlepsze życzenie”, „Thousand Lakes” czerpiące natchnienie z ludowej tradycji, ale też twórczości współczesnych poetów.
Często mówi o sobie: MAM MUZYCZNE ADHD
Oprócz muzyki dla dorosłych lubi produkować muzykę dla dzieci. Jej urok, prostota, melodyjność i wdzięk sprawiają, że łączy pokolenia. Pisze o swojej muzyce: „Inspiracją jest dla mnie piękna poezja dziecięca – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szukam nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni. Piosenki wykonuję w towarzystwie cymbałów, pianina i głosu”.
Muzyką zajmuje się, odkąd pamięta. Zamiłowanie do śpiewu wyniosła z domu. Współtwórczyni i muzyk legendarnej formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. W kręgu jej zainteresowań jest także muzykoterapia. Prowadzi stałe zajęcia dla osób niepełnosprawnych współpracując z ogólnopolskimi stowarzyszeniami pomocy ludziom upośledzonym.
Dorosłej publiczności ma również wiele do zaoferowania. Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Piszę piosenki reklamowe na zamówienie. Bierze udział w projektach związanych z muzyką, dawną, współczesną, eksperymentalną. Jako patriotka lokalna promuje tradycyjną muzykę z Warmii - ważny element swojego urodzenia, mieszkania i tworzenia.
Półfinalistka 8 edycji Mam Talent 2015.
Nagrywa dla telewizji, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje m.in. z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Teatrem Centrum Kultury w Siedlcach , brała udział w spektaklu Mistrz Manole Dariusza Błaszczyka, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim CSW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Jan Kiernicki - lutnista. Studiował pod kier. dr Henryka Kasperczaka na Akademii Muzycznej w Poznaniu i Maestro Andrea Damianiego w Conservatorio di Musica di Santa Cecilia w Rzymie. Uczestniczył też w warsztatach i lekcjach mistrzowskich między innymi pod kier. Hopkinsona Smitha, Jakoba Lindberga, Paula O'Dette, Nigela Northa, Michała Gondko i Bora Zuljana. Gra na lutni, arcylutni i średniowiecznej gitternie. Śpiewa średniowieczną monodię liturgiczną i polifonię renesansową, doskonaląc się w tych dziedzinach przede wszystkim pod kier. Marcela Pérèsa z Francji. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu Lúthien Consort. W 2019 r. prowadził cotygodniową audycję o muzyce dawnej w Radio Emaus. Występuje na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą - na Litwie, we Włoszech, Czechach, Francji i Belgii. Prowadzi też działalność popularyzatorską - dotąd zagrał ponad sześćset koncertów edukacyjnych w całej Wielkopolsce. Stypendysta programów MKDNiS - Kultura w Sieci (2020) i oraz Miasta Poznania - Poznań wspiera (2020).
Opinie