Logowanie
Kategorie wydarzeń
Miasta
PL
EN
Pomoc Organizuj ze Stage24 Jak to działa? Kontakt
Zaczęło się w Gdyni - rocznica 100 urodzin Franciszka Walickiego 23.07.2022 bilety

Zaczęło się w Gdyni - rocznica 100 urodzin Franciszka Walickiego

23.07.2022 //  19:00 //  Sala Koncertowa Zarządu Morskiego Portu Gdynia, GDYNIA

Bilety na wydarzenieBilety
Do ceny biletów doliczona jest opłata serwisowa
Opis wydarzeniaInformacje

Wielki koncert gwiazd polskiej estrady!

100-LECIE URODZIN FRANCISZKA WALICLIEGO

 

Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin Franciszka Walickiego, „ojca polskiego bigbitu i rock’n’rolla”, które zostały rozpoczęte w 2021, w Poznaniu i Łodzi.

 

Trójmiasto lat 60. było miejscem narodzin polskiego bigbitu.

W 1959 Franciszek Walicki był współtwórcą i kierownikiem muzycznym pierwszego polskiego zespołu rock'n'rollowego - Rhythm & Blues. Pierwszy ich występ odbył się 24 marca 1959, w gdańskim klubie „Rudy Kot”.

Datę tę przyjmuje się za początek rock and rolla w Polsce.

 

22 czerwca 1960 został utworzony przy gdańskim Jazz Clubie, z inicjatywy Franciszka Walickiego, zespół Czerwono-Czarni. Stanowił kontynuację działalności formacji Rhythm & Blues. Debiut koncertowy Czerwono-Czarnych miał miejsce 23 lipca 1960, w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” w Gdańsku.

 

W 1961 w Sopocie, ponownie z inicjatywy Franciszka Walickiego, wystartował słynny Non Stop - mekka polskich bigbitowców, wylęgarnia gwiazd, pierwsza w Polsce dyskoteka.

 

W 1962 Franciszek Walicki założył w Gdyni zespół Niebiesko-Czarni, konkurencyjny w stosunku do Czerwono-Czarnych. Debiut nowej formacji planowano na styczeń 1962, na otwarcie Klubu Przyjaciół Piosenki przy gdańskim klubie „Żak”. Niestety, niespodziewana śmierć gitarzysty, Witolda Nowaka, pokrzyżowała plany. Po znalezieniu nowego gitarzysty, Niebiesko-Czarni debiutowali 24 marca 1962, w gdańskim klubie „Żak”, na koncercie z okazji trzeciej rocznicy powstania formacji Rhythm and Blues.

 

FRANCISZEK WALICKI (pseudonim Jacek Grań; ur. 20 lipca 1921, zm. 3 października 2015), dziennikarz muzyczny, publicysta, autor tekstów, działacz kultury, twórca zespołów muzycznych. Urodził się w Łodzi, przy ul. Kilińskiego 107. Fakt ten został upamiętniony tablicą na słynnej kamienicy. Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej miało miejsce 15 kwietnia 2019, z inicjatywy Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia".

 

Franciszek Walicki zapisał się na kartach historii polskiej sceny muzycznej, jako założyciel zespołów Rhythm and Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, a także menadżer grup Breakout i SBB. "Spod ręki" Walickiego wyszli Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Ada Rusowicz, Wojciech Korda, Piotr Szczepanik, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Michaj Burano, Józef Skrzek, i wielu innych.

 

Człowiek-legenda, któremu zawdzięczamy dotarcie do Polski kultury muzycznej z Europy Zachodniej i USA, mimo żelaznej kurtyny.

Odszedł, dożywszy pięknego wieku 94 lat. Kultywujemy pamięć o nim.

 

Podczas uroczystego koncertu w Gdyni 23 lipca 2022 wystąpią:

 

BREAKOUT NIGHT feat. MONIKA WYSOKIŃSKA

Robert Lewandowski - guitar, vocal

Piot Ożerski - guitar

Andrzej Wolak - bass guitar

Dariusz „Wodzu” Henczel - drums

Special Guest: MONIKA WYSOKIŃSKA - vocal

 

ANDRZEJ NEBESKI i PRZYJACIELE feat. MAREK PIEKARCZYK

Waldemar Wiśniewski - vocal

Marek Maciejewski - tenor sax

Marek Lewandowski - piano, Hammond organ

Krzysztof Ciemniewski - guitar, vocal

Krzysztof Huzarski - bass guitar, vocal

Andrzej Nebeski - drums, leader

Special Guest: MAREK PIEKARCZYK - vocal

 

Projekt Breakout Night powstał w 2018, po odejściu Kazimierza Pabasza z Old Breakout. Kazik Pabiasz postanowił kontynuować styl gry i muzykę zespołu Breakout, tworząc własną formację. Płyta „Ostatni express” z 2021 to album Breakout Night. z tekstami Bogdana Loebla i muzyką Kazimierza Pabiasza.

Kazimierz Pabiasz zmarł w grudniu 2021, po długiej i ciężkiej chorobie. Pozostali muzycy postanowili kontynuować projekt, i dzielić się nim z publicznością na koncertach.

 

Projekt Andrzej Nebeski i Przyjaciele powstał w 2021, na potrzeby ówczesnej trasy koncertowej Andrzeja Nebeskiego w Polsce, z okazji jego 82. urodzin oraz obchodów 100. rocznicy urodzin Franciszka Walickiego.

Andrzej Nebeski (ur. 27 marca 1939) to prekursor bigbitu i rock’n’rolla w Polsce, żywa legenda, członek zespołów Modern Jazz Swing, Niebiesko-Czarni, Polanie, Nowi Polanie, Grupa ABC. Od wielu lat mieszka w Szwecji.

Z formacją gościnnie zaśpiewa Marek Piekarczyk, jeden z najważniejszych rockowych głosów w kraju, były wokalista zespołu TSA.

 

 

OpinieOpinie

Opinie