Logowanie
Kategorie wydarzeń
Miasta
PL
EN
Pomoc Organizuj ze Stage24 Jak to działa? Kontakt
BOTO JAM: GDANSK SWING COLLEGE BAND 01.06.2023 bilety

BOTO JAM: GDANSK SWING COLLEGE BAND

01.06.2023 //  21:00 //  Teatr BOTO, Sopot

Bilety na wydarzenieBilety
Opis wydarzeniaInformacje

iedy ostatnio uczestniczyli Państwo w koncercie dixielandowym, w którym wykonawcami byli młodzi muzycy? Aha, pięćdziesiąt lat temu? A teraz ci muzycy, choć czasem nadal wspaniale grają (np. Piotr Nadolski, Ryszard Podgórski, Maciej Flont), to nobliwi panowie…

Prawdą jest, że radosny i ekspresyjny jazz tradycyjny nie jest przedmiotem nauczania w szkołach i akademiach muzycznych. Nauczane są współczesne wersje jazzu modalnego. Ale idzie zmiana!

Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku Stanisław Danielewicz przez kilka lat badał umiejętność grania w tradycyjnych stylach jazzowych wśród studentów Instytutu Jazzu. Nie było z tym najlepiej. Akcja przywracania pamięci jazzu tradycyjnego i swingu rozpoczęła się w roku 2019, gdy w ramach zajęć fakultatywnych Akademii kilkoro studentek i studentów pod okiem, a zwłaszcza uchem dr Danielewicza zaczęła solidną naukę dixielandowego grania. Ambicją zespołu stało się przywrócenie blasku tradycji lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy gdański zespół „Flamingo” wyznaczał najwyższy standard wykonawczy jazzu tradycyjnego w Polsce.


Zespół przybrał nazwę „Gdansk Swing College Band”, nawiązując do tradycji europejskiego jazzu tradycyjnego. Repertuar to popularne standardy dixielandowe i swingowe, ale ambicją muzyków jest także wykorzystanie jako tematów do improwizacji utworów muzyki pop ostatnich kilkudziesięciu lat.


Obecnie zespół, ze względu na skład (bez trąbki i puzonu) bliższy jest stylistycznie brzmieniu swingowych grup z lat 30. XX w. Skład grupy to: Maks Wilk -sax-tenor, Marianna Zacharska - sax-alt, Bartłomiej Ostrowski -gitara, Jan Szczurek -fortepian, Łukasz Chmielewski -perkusja, Marek Baranowski – kontrabas.

 

„Swing College Band” proponuje godzinną sentymentalną podróż muzyczną, pełną synkopowanych rytmów, z energią młodych wykonawców. Koncert odbędzie się 1 czerwca (czwartek), po koncercie jam session z udziałem muzyków zespołu.

 

Po setcie koncertowym, do jam session mogą dołączyć chętni goście i muzycy z widowni.

Bilety:
przedsprzedaż: 25 zł
w dniu koncertu: 30 zł
online:
lub na miejscu

OpinieOpinie

Opinie